Dolgu

DOLGU

Dolgu malzemeleri kalıcı ve geçici olmak üzere 2 ana sınıfa ayrılır. Kalıcı dolgu malzemeleri ise kendi arasında; vücudumuzdan elde edilen (otojen), başka canlılardan elde edilen( biyolojik) ve sentetik olarak üçe ayrılır.
İdeal dolgu malzemesi; çok pahalı olmamalı, kanserojen olmamalı, vücuda uyumlu olmalı, alerjik reaksiyona yol açmamalı ve uzun ömürlü olmalıdır.

En sık kullanılan ürünler ortalama  9-12 ay arası kalan geçici dolgu malzemeleridir. Vücutta bulunan yapısal maddelerden ya da bu yapısal maddelerin yerine konabilecek kimyasal maddelerden oluşan geçici dolguların, allerji potansiyelinin daha düşük olması ve uygulama sonrası oluşan istenmeyen etkilerin dolgunun kalıcılık süresi ile sınırlı olması tercih nedenidir. Doldurulacak olan bölgeye göre farklı molekül ağırlığındaki hyaluronik asit maddesi seçilir. Hyaluronik asit ile dudak, kaz ayağı, kaş arası, burun kenarı olukları gibi bölgelerin geçici dolgusu yapılabilir. Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemlerinde oluşabilecek yan etkiler, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, nodül ve renk değişikliğidir. Nadiren granülom ve apse oluşumu görülebilir.

Dolgu uygulamaları sırasında dikkat edilecek en önemli husus, kullanılan ürünün steril ve uygun şartlarda muhafaza edilmesi ve kişiye özel uygulanmasıdır. Sağlık alanı dışında kullanılan hiçbir malzeme, dolgu malzemesi olarak kullanılmamalıdır.

Dolgu Malzemeleri En Çok Nerelerde Kullanılır ?

- Nazolabial çizgiler (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)

- Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler

- Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)

- Derin sivilce ve yara izleri

- Dudak dolgunlaştırma

- Elmacık kemiği ve yanak


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis